Rahva lollitamine või jalgpalli arendamine?

Nõmme Kalju õnnestunud kampaania linnaosa koolides, lastekodudes, turul ning klubis Privé, kus klubi mängijate, fännide, treenerite ja funktsionäride poolt ära jagatud 3000 priipääset tõid tulemuseks Hiiu staadioni publikurekordi.

Pool tundi enne Nõmme Kalju ja Narva Transi mängu algust oli Hiiu staadioni väravas juba tekkinud pisike piletisaba, mis kiiresti kasvas üle pikaks järjekorraks. Mõne hetkega oli järjekord võtnud juba tavatud mõõtmed ja piletisaba lookles staadioni väravast lausa Harku tänavani välja. Sellist publikutungi pole Nõmme Kalju kodumängudel veel senini olnud!

Mäng küll kaotati kuid publikurekord sündis!

Jalgpallisõprade kiiremaks staadionile pääsuks tuli avada teine piletikassa ning staadionil oli laiendatud ka pealtvaatajate ala, mis nüüd ulatus lausa Pidu tänava poolse jalgpallivärava taha. Sellisteks lisameetmeteks pole senini veel Kalju kodumängudel vajadust olnud. Suur publikuhuvi näitas, et Nõmmel läbiviidud piletite kampaania võeti hurraaga vastu! Isegi peale mängu avavilet ei tahtnud huviliste tung lõppeda. Sadu lapsi, noori ja vanu tuli staadionile juurde kuni teise poolajani välja.

Laste rõõmuks oli staadionil ka mitmeid täispuhutavaid atraktsioone, millel hullamist nad omale ei keelanud. Emad-isad nautisid kahes avatud puhvetis söögi- ja joogipoolist ning Nõmmekate rõõmuks oli ka päike pilve tagant paistma hakanud, mis garanteeris kõigile ühe toreda jalgpallipäeva.

Peale mängu tänasid mitmed kohale tulnud inimesed Kaljut selle kampaania eest, millega võimaldati lastele üks olemine värskes õhus. Eriti südamlik oli näha SOS Lasteküla lapsi, kes tänasid piletite eest ja lubasid edaspidigi mängudele tulla. Samuti sai Nõmme Kalju tänu osaliseks koolide õpetajate poolt, kes olid samuti mängu väisamas. Nii mõnigi õpetaja tänas klubi tehtud kampaania eest. Selline südantsoojendav tagasiside näitab, et Kalju ettevõtmine läks inimestele korda ja see ainult julgustab klubi ka edaspidi kordama selliseid heategevuslikke üritusi.

Mõned küsimused on siiski õhus

Hoolimata kõigest sellest toredast, rõõmsatest lastest ning nende vanematest, jääb seda ilusat jalgpalliõhtut varjutama paar arusaamatut seika, mille tekitasid EJL poolt määratud mänguinspektor Oleg Timofejev ning SL Õhtulehe ajakirjanik Andres Vaher.

Igale mängule saadetakse Jalgpalli Liidu poolt inspektor, kelle kohustuste hulka kuulub ka mängu publikunumbrite kinnitamine. Oleg Timofejevit võib vist tõsimeeli imemeheks pidada, kuna ta suutis üle lugeda staadionil kõik liikuvuses olevad inimesed, saades mõne minutiga täpse ja ümmarguse arvu. Vaja läks küll kahte katset, sest alguses 350 inimest pakkunud inspektori teine tulemus oli juba märksa suurem ja tõele lähemal. Inspektori loendamise tulemusel fikseeriti publikuarvuks vooru suurim number, 800!

Aga kust kohast tuleb selline vahe?

Õhtuleht lõi paanikakella, kohe lõhkeb Kalju turundusmull…

Võimatuna tunduva loendamise vahe võis tekkida sellest, et inspektor luges inimesed üle enne mängu, tekitades sellega ka kohe küsimuse: kas siis need inimesed, kes hiljem jalgpalli vaatama tulevad, ei olegi pealtvaatajad? Väga palju inimesi hilines sellele kohtumisele piletisaba tõttu, mis on Meistriliigas harukordne, lisaks oli ka varem lahkujaid ja sellega seoses jäi inspektor Timofejevil tõenäoliselt üle lugemata väga palju inimesi. Lisaks sellele jäi tal ka sisse arvestamata teisel poolajal saabunud külastajad, seega andis ta EJL-ile selgelt valed andmed.

Inspektori usaldusväärsuses ei tasu tavaliselt kahelda, aga kui inspektor ei ilmu välja tema kohustuste hulka kuuluvale mängueelsele koosolekule, siis tekib küsimus kas ja mida ta sellel mängul üldse tegi? Peale mängu meeskonna abitreenerilt Toomas Kaldmalt noomida saanud inspektor põhjendas Kaldmale koosolekult puudumist, aga üpriski omapärase versiooniga:" Ma ei saanud koosolekul olla, kuna seal viibimine jätab mulle inspektori tööks vähe aega." Kas noomimise põhjus võiski olla üks aspekt, miks tema poolt edastatud Nõmme Kalju ametlik publikuarv hiljem mitu korda vähendati?

"Nõmme Kalju personal, kes tegeleb mängukorraldusega, loeb inimesed üle spetsiaalse klikkari abil, kus iga staadionil käinud inimene saab ühe kliki. Hiljem võrreldakse seda numbrit piletikontsude, kutsete ja loomulikult piletikassaga. Kuna järjekord oli tohutu siis võis mõni inimene jääda isegi sisse klikkimata, sest staadionile tuli suurte gruppidega peresid, kuhu kuulus ka väga palju väikeseid lapsi, keda alati tähele ei pruugitud panna," kommenteeris toimunut Nõmme Kalju kodumängude eest vastutav ametnik Arti Martin.

"Mänguinspektori välja öeldud laused olid pigem koomilise sisuga kui reaalsed, sest hetkel kui läbi oli käinud juba 1100 inimest ning staadion oli puupüsti täis, sai Timofejev enda lugemise järel loetud arvuks ümmarguse 350 inimest. Müstilisel kombel kasvas see hiljem 800 peale," kommenteeris inspektori käitumist Martin.

Meedia on tippjalgpalli sõber ja suurim vaenlane.

Ajal kui jalgpallijuhid pingutavad kõiges väest, et suurendada publikuhuvi jalgpalli vastu võiks meedia olla iga klubi suurim abimees, selle asemel aga nimetatakse klubi juhtkonna inimesi alusetult petisteks ja süüdistatakse liiga hea tulemuse juures vale publikuarvu esitamises. Arusaamatuks jääb selle asja juures motiiv, miks peaks üks klubi seda tegema? Eriti veel Kalju, kes on juba praeguseks savutanud teist hooaega järjest suurima publikuarvu meistriliigas…

Andres Vaher, kes ise staadionil küll ei viibinud, oleks võinud pigem kirjutada midagi positiivset. Kui just otseselt Kaljust kui jalgpalliklubist ei tahetud kirjutada, siis oleks võinud rääkida SOS lastekülast, koolide külastusest, hästi korraldatud jalgpallimängust, Kalju fännidest, kes aitasid kampaaniat läbi viia tehes seda vabast ajast ja täiesti tasuta! Tundub, et täna üritatakse ajalehte müüa iga hinna eest, olgu siis tegu millega iganes. 
Nõmme Kalju soovib siiralt, et Eestis oleks rohkem positiivsust ja vähem ärapanemist!

Positiivsema jalgpalli nimel

Nõmme Kalju jätkab oma missiooni ning panustab veelgi rohkem sellele, et Eesti jalgpall areneks ning muutuks vähemalt Nõmmel iga nõmmeka lahutamatuks elu osaks! Tahame, et lastel oleks võimalik sporti teha, et neil oleks omad iidolid ja nad leiaks tee jalgpalli juurde!
Nõmme Kaljul puudub igasugune vajadus suurendada kunstlikult publikuarvu, sest meie mängudel käib juba teist hooaega järjest kõige rohkem pealtvaatajaid. Ametlik külastajate arv laupäeval oli 1611 inimest, see sisaldas enamjaolt jagatud kutseid, pileteid, VIP kaarte, hooajapileteid ja “Säästusektoriks” nimetatud aiatagust ala, kus nautis mängu 96 inimest.

"Ma olen ühelt poolt õnnelik ja uhke selle üle, et meie koolides, lastekodudes ja lasteaedades läbi viidud kampaaniad nii palju lapsi staadionile tõi ja teiselt poolt olen ma väga kurb, et leidub inimesi, kes nii haavatavat teemat kui jalgpall ja publik tahtlikult ründavad.," mõtiskles olukorra üle Nõmme Kalju manager Kuno Tehva.

"Ma ei suuda isegi mõista, kellel on vaja sellist pastakast välja imetud vastuväidet? Miks? Nõmme Kalju juhatus on ligemale kuus aastat oma vabast ajast ja ühiskondlikel alustel (saamata selle eest kopikatki raha) propageerinud tervet eluviisi ja jalgpalli, loonud noortele võimaluse nii tipp- kui amatöörspordiks ning reklaaminud jalgpalli erinevates meediakanalites enneolematul moel," jätkas mees imestunult.

"Ma väga vabandan kui see kellegile ei meeldi, aga olenemata sellest oleme me uhked selle üle, et Nõmme Kalju on nii lühikese ajaga saavutanud enneolematu tulemuse… Ma olen veendunud, et laupäevane publikurekord 1611 inimest lüüakse veel sellel aastal üle ja kui Hr. Vaher soovib, siis võib ta terve hooaja ühiskondlikel alustel koos inspektor Timofejeviga meie kodumängude väravas olla ja loendada inimesi," ütles kindlakäeliselt manager Tehva.

Järgmise kohtumise peab Nõmme Kalju laupäeval Sillamäel, kui vastaseks on kohalik meeskond Kalev. Mäng algab kell 17.00. Kodusel Hiiu Staadionil saab Nõmme Kaljut pallimas näha alles 13. juunil, kui vastu astub Tartu Tammeka, mängu algusaeg on sama – 17.00.

Nõmme Kalju pressiinfo

JAGA

JÄRGMISED MÄNGUD

PREMIUM LIIGA

Võistkond Mänge Võite Viike Kaotusi Väravad Punkte
1 Tallinna FCI Levadia Tallinna FCI Levadia 20 16 3 1 48:8 51
2 Nõmme Kalju FC Nõmme Kalju FC 19 10 7 2 38:21 37
3 Tallinna FC Flora Tallinna FC Flora 20 10 6 4 34:22 36
4 Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond 20 10 2 8 30:22 32
5 Tartu JK Tammeka Tartu JK Tammeka 19 5 6 8 23:24 21
6 JK Tallinna Kalev JK Tallinna Kalev 20 5 5 10 23:38 20
7 JK Narva Trans JK Narva Trans 19 5 5 9 27:40 20
8 Pärnu JK Vaprus Pärnu JK Vaprus 19 5 4 10 20:32 19
9 FC Kuressaare FC Kuressaare 19 4 7 8 22:35 19
10 FC Nõmme United FC Nõmme United 19 2 5 12 12:35 11

LIITU UUDISKIRJAGA

NÕMME NIMEL, KALJU EEST

© Copyright Nõmme Kalju 2023