On alanud uus ajastu – Daniil Savitski ajastu!

Meistriliiga 6. voorus tegi oma debüüdi Nõmme Kalju ridades noor ja andekas väravavaht Daniil Savitski. Debüütmängus FC Levadia vastu valiti 19-aastane puurilukk hoolimata minimaalsest kaotusest ka vooru parimaks väravavahiks.

Levadiaga on Savitskil eriline suhe, lisaks debüütmängule mängis Savitski "metallimeeste" vastu ka eelmisel hooajal TVMK särgis mis jäi klubile viimaseks kohtumises nende pika ajaloo jooksul.

Jalgpalli hakkas Danka mängima 7-aastaselt. Tollal Lasnamäel Katleri Põhikooli esimeses klassis õppinud poisile edastas trenni kutse TJK treener Aleksander Fuki, kes koolis moodustas just noorte treeninggrupi.

"Esimene trenn toimus kohe peale koolipäeva. Kooli võimlasse läksin koos paari sõbraga ning kaasas oli mul paar ketse," meenutas oma jalgpalluri tee algust kollkipper.

Aleksander Fukist saigi mehe esimene treener, kes tollal veel väikse poisi kohe väravasse pistis. Väravasse Danka ka jäi, vahest harva sai ka tema joosta nii kaitses, kui ründes, kuid värava raamide vahelt ta pikaks ajaks lahkunud ei ole,

Läänmäega saavutas edu

Fuki käe alt liikus Savitski edasi Enn Läänmäe gruppi, kellega saavutati edu ka Eesti tasemel ning Savitski murdis sealt ka juba noortekoondisesse.

"Noorteklassis oli minu treeneriks Enn Läänemäe, see aeg oli ühtlasi ka kõige edukam mulle. Teenisime noorteklassis vist kaks hõbedat ja ühe pronksi.

"Sain ka U-16 koondisesse sealt, kui ma ei eksi. Klubiga käisime palju välismaal ja saime tugevaid mänge, vastasteks olid ju Venemaa, Saksamaa, USA, Prantsusmaa ja Mehhiko," jagas mees mälestusi noortekoondise ja TJK ajast, nüüdseks on ta juba mänginud nii U-17, kui ka U-19 eest.

"Enn oli südamega asja juures, trennides oli ta küllaltki nõudlik, aga samas kui poistel oli mingi jama, siis ta kaitses alati meie huve," meenutas oma teist treenerit hea sõnaga Savitski.

"Ranner Pak oli meie meeskonna kapten, keskvälja mootor, kõik karistus- ja nurgalöögid olid tema sooritada. Sami-Sander Kivi oli meie meeskonnas hoopistükis ründaja ja kaitses ei mänginud kunagi. Julius Stokas, kui ma õigesti mäletan, oli nii kaitse kui poolik," lisas mees kes Kaljus sai taaskord kokku oma noorteklassi meeskonna kaaslastega.

Keeruline periood TVMK-s

Mida aeg edasi seda suuremaks muutus Savitski talent mida hakati jälgima. Noormeest soovis enda ridadesse äsja mõne aja eest meistriks tulnud FC TVMK. Kuna esimesel korral üleminek ei õnnestunud ei jätnud Fanera asja juhuse hooleks ning teisel võimalusel krabas väravavahi endale.

"TVMK-sse sattumine oli paras seiklus ise," muigas ta,  "Algselt taheti mind saada juba suvel ülemineku akna avanedes, kuid pakkumine tuli 2 päeva enne akna sulgumist. Kõik tuli liiga kiiresti ja nii jäi see üleminek vähemalt esialgu toimumata.

"Sügisel võttis TVMK minuga kohe ühendust ja sai sõlmitud noormängija leping. Neil oli vaja väravavahti esiliigasse," kes oma TVMK karjääri jooksul treenis kolme erineva peatreeneri käe all – Sergei Jurani, Vjatšeslav Smirnovi ja Sergei Ratnikovi.

Juraniga erilist kontakti Savitskil ei tekkinudki, kuna ukrainlane lahkus kohe peatselt noore talendi saabumist. Jurani järglaseks saanud Vjatšeslav Smirnov oli Savitski peamiseks treeneriks esimesel hooajal, nüüd on mehed koos ka Kaljus, kuid treeningprotsessis kokku ei puutu.

Oma esimesel hooajal Meistriliiga klubis kõnealune mängija kõrgliigas veel platsile ei saanud, mänguaega teenis ta esiliigas. Teisel hooajal Ratnikovi käe all muutus Savitski elu kergemaks, kuna lätlane Trifonovs oli lahkunud ning suvel laenulepingu lõppedes lahkus ka Ilja Kassjantšuk, nii jäid nad Vitali Telešiga kahekesi.

Meistriliiga debüütmäng toimus Dankal eelmise aasta suvel, kus oma puuri puhtana hoidnud Savitski aitas TVMK-l võita Sillamäe Kalevit. Järgmise mängu tegi ta Meistriliiga viimases voorus jube eelpool mainitud Levadia vastu, kus TVMK saadeti väärikalt puhkama, mäng lõppes seisul 1:1.

"Üldiselt oli TVMK-s alati keeruline olukord, kuigi meeskond oli tegelikult hea ja vaatamata raskustele teenisime pronksmedalid, mille võitmises minulgi oli nelja punktiline panus. Kurb oli kuulda, et TVMK laguneb, aga minu jaoks lõppes see draama hästi ja mina jätkan oma karjääri siin," leidis ta ka  halvas head.

Savitski ajastu Kaljus

Nüüd on Savitski oma mängijakarjääris jõudnud välja Kaljusse mida ta peab heaks kohaks edasi arenemiseks. Danka enda sõnul on praegu tähtis võimalikult palju mängida ning jääda silma välisklubidele, et edasi liikuda, ka A-koondisesse pääsu nimetab mees tähtsaks.

"Mänguaeg on see mille nimel ma teen trenni. trenni väljund on mängimine ning mind on lihtne motiveerida mängides. Pikk mänguta olek mõjub halvasti ka mu motivatsioonile, rääkimata oskustest," kommenteeris Tartu Ülikooli Tallinna Õigusteaduskonnas juurat tudeeriv tudeng.

Vaatab roosalt tulevikku

"Tahaks lõunasse mängima pääseda, kõik mu edasisest karjääris oleneb sellest, kas ja kui palju ma saan Kalju eest mängida ning kuidas me Euroopas mängime, mul on reaalne jõuda ka kahe kolme aasta jooksul A-koondisesse ning sellega seoses vaikselt unistada ei saa, EM või MM finaalturniiril tahaks ka ära käia," jagas Danka ka tuleviku mõtteid.

"Seda kas mu prioriteet number üks on jalgpall ma praegu öelda ei taha, senimaani on mul õnnestunud teha asju nii, et üks ei sega teist, iial ei tea mis võib juhtuda ning iial ei tahaks sattuda sellisesse situatsiooni, et mul ei ole midagi teha, aga vähemalt oma tüdrukut tahan hoida õnnelikuna," lubas mees, kelle lemmiktegevusteks luges ta peale jalgpalli mängimist ka oma tüdrukuga väljas käimist.

"Vaeva olen ma näinud täpselt niipalju, kui 13 aastat, praegu olen saavutatuga rahul. Kui käesoleval hooajal suudame lisada trofeekappi karika võidu, pääseme Euroopas teise ringi ning saame medali Meistriliigast, võib seda hooaega nimetada minu kõige edukamaks," ütles pika usutluse lõpetuseks Daniil Savitski.

Nimi: Daniil Savitski
Sündinud: 04. mai 1989
Sünnikoht: Tallinn
Pikkus: 1.89 cm
Kaal: 75 kg
Positsioon: Väravavaht
Kodakondsus: Eesti
Särgi number: 1
Mänge Kaljus 2009: 2 mängu 0 väravat

Varajasem karjäär:
2005 TJK-3 3/0 (4L)
2005 TJK-2 6/0 (2L)
2006 TJK 1/0 (1L)
2006 TJK-2 21/0 (3L)
2007 TVMK II Tallinn 29/0 (1L)
2008 TVMK Tallinn 2/0 (ML)
2008 TVMK II Tallinn 26/1 (1L)

Koondise karjäär:
Eesti noortekoondis: U-19 6/0, U-17 3/0

Saavutused:
Eesti meistriliiga pronks 2008

Allikas: Marko Välja (vmarko@hot.ee)

Arti Martin, Nõmme Kalju pressiteenistus

JAGA

JÄRGMISED MÄNGUD

PREMIUM LIIGA

Võistkond Mänge Võite Viike Kaotusi Väravad Punkte
1 Tallinna FCI Levadia Tallinna FCI Levadia 14 10 3 1 34:6 33
2 Nõmme Kalju FC Nõmme Kalju FC 12 8 3 1 27:11 27
3 Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond 14 8 1 5 21:14 25
4 Tallinna FC Flora Tallinna FC Flora 14 7 4 3 25:17 25
5 JK Tallinna Kalev JK Tallinna Kalev 14 4 4 6 16:22 16
6 Tartu JK Tammeka Tartu JK Tammeka 13 3 4 6 14:17 13
7 Pärnu JK Vaprus Pärnu JK Vaprus 12 3 3 6 11:19 12
8 FC Kuressaare FC Kuressaare 12 3 3 6 16:26 12
9 JK Narva Trans JK Narva Trans 13 3 3 7 14:31 12
10 FC Nõmme United FC Nõmme United 12 1 2 9 6:21 5

LIITU UUDISKIRJAGA

NÕMME NIMEL, KALJU EEST

© Copyright Nõmme Kalju 2023