Tähtsad asjad esimesena – kuidas fännid Sind kutsuma peaksid? Ellinton Antionio Costa Morais kõlab üsna pikalt. Kas Liliu on Sinu jalgpalluri nimi?
Jah, on küll! Selle nimega teavad mind inimesed sellest ajast, kui alustasin jalgpalli mängimist.
Mis lugu selle nime taga on?
See tuli minu õelt – minu onu kutsus teda Liliks, mis on lühend tema täisnimest. Kui me olime lapsed, siis mu õde ei osanud minu nime hääldada ja kutsus mind Liliuks ja nii see jäigi.
Samal ajal kui inimesed harjuvad Sinu nimega, pead Sina harjuma pidevalt uute riikidega. Eesti on kaheksas riik, kus Sa oled mänginud ja elanud. Kas see muutub kuidagi riik-riigilt lihtsamaks?
Alguses oli väga raske just keelebarjääri, ilmastikuolude ja selle tõttu, et pead perest eemal olema, aga siis hakkad sellega harjuma ja edaspidi on juba natuke lihtsam. Võti on õppida kohalikku keelt – ma räägin portugali, hispaania, itaalia, inglise ja natukene malta, eesti ja vene keelt. Tänu sellele on mul lihtsam toime tulla.
Esimest korda lahkusid Sa Brasiiliast jalgpalli pärast 2010. aastal, kui Sa sõlmisid laenulepingu Belgia klubi KVC Westerloga. Palun kirjelda, kuidas see üleminek alguse sai ning kuidas see samm Sulle toona tundus?
Ma mängisin siis Brasiilias U19 vanuseklassis ja Westerlo skaut oli sel ajal Brasiilias noormängijad vaatamas. Tänu jumalale tegin sel päeval hea soorituse ning saingi kutse nende klubiga liitumaks. See oli suur samm minu elus ja karjääris, sest kõik Brasiilia noormängijad unistavad sellest, et saaks Euroopas mängida.
Tundub, et Sa veensid Westerlot koheselt, sest nad sõlmisid Sinuga lepingu ning 40 mänguga skoorisid Sa üheksal korral ning andsid 2 assisti. Muljetavaldav statistika 20 aastase kohta, kes on oma kodust nii kaugel. Mis oli selle põhjuseks, et nad otsustasid lepingu üsna kiiresti lõpetada?
Ma mäletan, et mul oli väga hea algus Westerlos, kui suutsin lüüa 5 väravat oma esimeses üheksas mängus. Mõni aeg pärast seda langesime teise liigasse ning otsustasime lepingu poolte kokkuleppel lõpetada. Nüüd tagasi vaadates oli see võib-olla viga ja oleksin pidanud jääma Belgiasse, kuid toona otsustasin nii.
Pärast seda vahetasid klubisid üsna tihti, mängisid Küprosel, Kuveidis ja Iisraelis. Ühtlasi jäid ka üsna pikaks ajaks Maltale. Kas Sa võiksid seda faasi oma karjäärist kirjeldada ning kuidas see mõjutas Sind inimese ja mängijana?
Ma arvan, et kuulasin sel ajal valesid nõuandeid ja tegin mingil hetkel valesid valikuid oma karjääris, kuid see on minevik ja kindlasti aitas see mul vaimselt areneda. Ma eelistan endaga kaasa võtta ainult kõik positiivse, mis ma nendest riikidest kogesin.
Aasta tagasi kolisid Sa Eestisse ning sõlmisid lepingu Tallinnas asuva klubiga Nõmme Kalju FC. Kuidas nad Sinuga ühendust said ning kuidas jõudsite lepingu sõlmimiseni?
See juhtus tänu koostööle minu agendi Jorge Garcia ja klubi presidendi Kuno Tehva vahel. Ma hindan väga kõrgelt võimalust mängida Eestis.
Pärast ühte aastat Eestis mängimist – kas Sa tunned ennast juba nagu kodus? Vaatamata sellele, et sel aastal on Eesti suvi olnud soe, ilm on Eestis muutlik või mis?
Esimesest päevast saadik võeti mind Eestis soojalt vastu kõikide mängijate ja klubi töötajate poolt, seega ma võin öelda küll, et tunnen ennast algusest saadik nagu kodus. Ilm ei ole olnud kordagi probleemiks, ma olen Belgias sarnastes tingimustes olnud, seega olen sellise ilmaga harjunud.
Kalju sõlmis mõni aeg tagasi lepingu ka teise brasiillasest mängijaga (William Gustavo). Kas tema liitumine paneb Sind ennast kuidagi mugavamalt tundma või on Sinu jaoks tegemist tavalise üleminekuga?
Muidugi on alati meeldiv, kui meeskonnas on samast rahvusest mängijaid, kuid see ei oleks probleem, kui oleksin ainus brasiillane. Loeb see, kuidas inimesed sind klubis vastu võtavad ning oskus ühist keelt rääkida. Igatahes on William meie meeskonnale hea täiendus, muutes meeskonna tugevamaks.
Hinnates jalgpalli kvaliteeti – kuhu Sa asetaksid Eesti ja Premium liiga võrreldes just nende riikidega, kus Sa ise mänginud oled?
Ma arvan täna asetaksin ma Eesti kohe Belgia taha, küll aga usun, et kõikide teiste riikidega oleks Eesti võimeline samal tasemel mängima. Kalju näitas seda kaks aastat tagasi, alistades Euroopa liiga raames Iisraeli klubi.
Meie peatreeneril Sergei Frantsevil on palju kogemusi, nõudmised on kõrged ja treeningud on hästi organiseeritud ning kõrgel tasemel. Kui jätta kõrvale mitte nii head saavutused sel aastal Euroopas, olen kindel, et Eesti jalgpall on tõusuteel.
Sel hooajal on Sul senini läinud uskumatult hästi ning hetkel oled Sa väravalööjate edetabelis esikohal. Kas Sul on ka kunagi varasemalt nii edukat hooaega olnud?
Mulle meeldib väravaid lüüa ja ma tegin seda ka teistes klubides ja riikides, kaasa arvatud Maltas. Ma olen väga õnnelik, et käesoleval hooajal olen olnud heas vormis ning loodan, et olen heas hoos kuni hooaja lõpuni. Parima väravalööja auhind oleks muidugi tore, kuid olulisem on see, et meeskond võidaks ja lõpetaks hooaja meistritiitliga.
Kas Sa sihid ka mingit kindlat arvu, mitu väravat soovid hooaja lõpuks lüüa? Mõned mängud on jäänud veel mängida…
Mul ei ole kindlat numbrit – hetkel olen löönud 19 mänguga 22 väravat ja tahan lüüa nii palju kui võimalik, et aidata oma meeskonnal tulla meistriks. Kui hooaja lõpuks olen ka suurim väravalööja, siis on see olnud minu jaoks ideaalne hooaeg. Kui nüüd natuke mõelda, siis usun, et 35 väravat oleks hea number.
Hetkel on Sul kehtiv leping Nõmme Kaljuga kuni 2018 hooaja lõpuni ning klubil on võimalik seda veel üheks aastaks pikendada. On üsna kindel, et nad kavatsevad seda ka teha. Mis on Sinu plaanid seoses Nõmme Kaljuga?
Praegu on minu mõtted ainult sellel, et tulla meistriks. Peale seda saame otsustada, mis on parim otsus mõlema osapoole jaoks.
Vaadates olukorda teise nurga alt – kas Sul on plaanis liikuda Euroopas mõnda tugevamasse liigasse?
Igal mängijal on eesmärk jõuda tugevasse Euroopa liiga klubisse ja ma ei ole selles mõttes erinev. Ma alustasin sealt oma karjääri ja ma usun, et ma võin sinna tagasi jõuda. Minu ülesanne on teha oma tööd, aidata meeskonnal väravaid lüüa ja siis tuleb ka kõik muu.
Küsimus tugevamate Euroopa liigade kohta viitab ka Eesti klubide tulemustele UEFA Euroopa ja Meistrite liigas. Kahjuks kõik Eestit esindanud meeskonnad(Kalju, Levadia, Narva, Flora) kaotasid. Kas Sul on sellele mingi seletus?
Tõsi, tulemused Euroopas ei olnud sel aastal nii head, nagu lootsime. Ma olen kindel, et peamine põhjus on selle taga, et koduses liigas oli jalgpalli maailmameistrivõistluste ajal kuu ajaline paus, mille tõttu kaotsime mängurütmi.
Päeva lõpuks loeb ikkagi see, mis tulemusi oleme saavutanud Euroopas stabiilselt ka varasematel aastatel. Kalju on olnud Eesti klubidest Euroopas edukaim ja ma olen kindel, et tulevad aastad kinnitavad seda veelgi. Tavaliselt on jõutud teise või kolmandasse eelringi, aga ehk on meil sel aastal tänu sellele rohkem energiat koduses liigas, et võita tiitel.
Premium liigas käib tõsine võitlus kolme Tallinnas asuva klubi vahel – Kalju, Levadia ja Flora. Tasemevahe teiste klubidega on suur. Liigas viimastel kohtadel asuvatel meeskondadel on tihti vaid mõned ükskikud punktid. Kas Sa arvad, et see on liiga jaoks probleemne või on siiski piisavalt konkurentsi?
Liiga tasemelt võib see olla probleem, kui osad meeskonnad ei suuda võistelda nõutud tasemel, kuid igas mängus tuleb mängida täie keskendumisega, et võtta maksimum tulemus ja punktid. Ma loodan, et jalgpalliliit võtab tulevikus vastu otsuse liiga poolitada, et mõlemal poolel oleks rohkem konkurentsivõimelisemaid mänge.
Eesti kõrgliiga mängijate keskmine vanus on üks Euroopa madalamaid. Noormängijate jaoks on see kindlasti positiivne. Kuidas see Sinu jaoks mõjutab rahvusvahelist konkurentsivõimet?
Rahvusvahelisel tasandil on neil seetõttu mõnikord raskem, eriti kui neil on ees esimesed suured mängud, kuid noormängijad koos kogenud mängijatega loovad tasakaalu, mida meil on vaja heaks koostööks.
Seoses madala keskmise vanusega ei tule paljud Eesti inimesed staadionile jalgpalli vaatama. Mis on selle põhjuseks? Infrastruktuur? Huvi puudumine?
Oleneb millega võrrelda, infrastruktuur võib-olla peamiseks põhjuseks, sest Eesti staadionid ei ole väga suured ja mugavad (välja arvatud A. Le Coq Arena ja Kadrioru staadion) või ehk ka fakt, et kõik mängud kantakse üle ka televisiooni vahendusel ning ilmselt eelistavad inimesed vaadata mänge kodus, mida näitavad kasvavad telenumbrid.
See on suur protsess, Eesti ehitab kogu jalgpallikultuuri uuesti üles ja lõpuks saadab neid ka selles osas edu ning staadionid on rahvast täis. Jättes kõrvale madala keskmise vanuse – meie kodumängudel Hiiu staadionil on alati suurepärane atmosfäär ja toetus fännide poolt.
Sel aastal toimub Tallinnas Superkarika finaal Real Madridi ja Atletico Madridi vahel. Kas see võiks olla eriline võimalus tõsta inimeste huvi jalgpalli vastu? Kas Sa ise lähed mängule?
See on suurepärane üritus, täpselt see, mida Eesti väga vajab! Võib-olla peale seda tõuseb inimeste huvi jalgpalli vastu ning nad hakkavad ka rohkem koduse liiga mänge vaatamas käima. Loodan, et ma saan ka ise vaatama minna, see on unikaalne võimalus näha maailma parimaid jalgpallureid.
Jätsid Maltale endast hea mulje ning on liikumas kuulujutt, et Malta jalgpalli liit on huvitatud sellest, et Sa mängiksid nende rahvuskoondises. Kas see on tõsi ja kuidas see võimalik oleks?
Mul on võimalus saada Malta kodakondsus ja seega pakkus Malta jalgpalli liit mulle võimalust liituda nende rahvuskoondisega. Ma olen selle üle väga õnnelik, et olen suutnud koondise treeneritele jätta endast hea mulje. Mul õnnestus Maltal palju väravaid lüüa ning tulla karikavõitjaks. See on väga suur au võtta nende kutse vastu ja ma ootan väga seda rahvusvahelist väljakutset.
Millal on aeg järgmisteks sammudeks?
Ma usun, et käesoleva hooaja lõpp, loodetavasti koos tiitli ja parima väravalööja auhinnaga.
Viimane küsimus – palun räägi oma kõige huvitavamast kogemusest seoses jalgpalliga.
See oli Belgia karikavõistluste finaalmäng aastal 2011, mil mängisime tuntud Standard de Liegega. Minu isa lendas esimest korda lennukiga, et tulla seda kohtumist vaatama. Hoolimata sellest, et me ei võitnud, oli see kindlasti kõige ilusam kogemus minu karjääri jooksul. Mängida 55 tuhande inimese ees, kelle hulgas oli ka minu isa, oli unistuste täitumine.
Allikas: Transfermarket: Artikkel Saksa keeles
Autor: Steffen Ries
Tõlkis: Sarah Brigitta Praun