Laupäevases Meistriliiga kohtumises Nõmme Kalju ja FC Levadia vahel väljus võitjana kodumeeskond Levadia, kelle võidule aitas kaasa Martin Hurdale mängu alguses teenimatult antud punane kaart.
Mäng algas vägagi võrdselt, kuid 23. minutil teenimatult punase kaardi saanud Martin Hurda kõrvaldamine vajutas tugeva pitseri tervele kohtumisele. Nimelit viimase mehena palli väravajoonel peaga peatanud kaitsjale fikseeriti käsi ning punase kaardi välkudes mees platsilt ka lahkus.
Hurt koos Murillo Maccariga peab ka homses meitriliiga kohtumises FC Flora vastu mängu väljaku äärest jälgima.
"Me mängisime väga hästi kuni saime punase kaardi. Jälle saime punase läbi äärekohtuniku otsuse, see on juba natukene naljaks, et peakohutnik ei suuda ise otsustada, olles ise olukorrale palju lähemal" mõtiskles kohtunike töö üle peatreener Getulio Aurelio.
Penalti teeninud FC Levadia oma võimalust ära ei realiseerinud, sest Nikita Andrejev saatis palli ilusa kaarega üle värava. Saatuse vastu ei saa isegi Eesti üks resultatiivsem mängija, juu see punane kaart, siis ei väärinud väravat. Siiski said peale Hurti lahkumist kerges peataolekus Kalju vastu oma värava kirja Levadialased kui täpne oli vanameister Indrek Zelinski.
Teisel poolajal oli aktiivsemaks ja üritavamaks pooleks kümnekesi mänginud võõrsilmeeskond Nõmme Kalju kellel oli ridamisi häid võimalusi. Üheks parimaks oli Valgevene ründaja Vitali Šuganovi pealöök mille vastaste väravavaht suutis napilt ristnurgast tõrjuda.
Kalju viigistas kümne mehega mänguseisu 81. minutil, kui omavärava sai vigastuse pausilt hästi sekkunud Teeveri katte tulemusel kirja Andrei Kalimullin. See värav mõjus Levadiale kui punane rätik härjale ning hoolimata Kalju üleolekust nõelasid vastased kahel korral veel päris valusalt väravaga, viimase muidugi kolme meetri sügavuselt suluseisust.
"Levadia on tugev meeskond, nad olid head. Me lõime nende vastu võimalusi, kuigi nad läksid juhtima, suutsime viigistada, aga kuna neid oli väljakul natuke rohkem, siis nad suutsid ära lüüa lõpus veel kaks väravat," arutles peatreener, kes kohtuniku tööga absoluutselt rahule ei jäänud.
"Ma ei taha öelda, et me kaotasime puhtalt kohtunike pärast, aga mängukäiku mõjutas see tohutult. Kohtunike brigaadii otsused olid ühepoolsed, kuigi ka Levadia vastu vilistati alla igasugust arvestust. Kui pall oli selgelt üle otsajoone käinud ning mänguvahend minu käes oli ja ma selle tagsi andsin siis ütles kohtunik, et pall pole väljas käinud, Järgmises olukorras mängis Teever palli samal hetkel kui mäng kohtuniku poolt peatati ja ta sai kohe selle eest kollase.
Kõige naljakam kohtuniku otsus oli peale audi viset suluseisu fikseerimine, seekord küll meie kasuks… Mainima peab muidugi ära Levadia kolmanda väravava mis sündis selgest suluseisust ja seal pole isegi midagi vaielda ega muud moodi vabandada" jätkas kohtuniku töö analüüsimist Aurelio.
"Ma ei saa aru miks kõik otsused igas mängus üheselt ainult meie kahjuks on see rikub kogu jalgpalli ära," lausus lõpetuseks peatreener.
Mängu ilmestas ka rohkete turvaprobleemide esinemine Maarjamäe Staadionil mistõttu tungiti mitmel korral kallale Nõmme Kalju poolehoidjatele ja fännide vahel puhkes tüli.
Siinkohal tasuks pöörata ka suuremat tähelepanu aina süvenevale probleemile Eesti jalgpallis mis puudutab kogu Eesti Meistriliiga korraldajat, ehk Eesti Jalgpalliliitu ennast ja nende poolt määratud personali kes teenindavad jalgpalli.
Kuidas on võimalik, et ühe hooaja kõige suurema vastasseisuga mängule määratakse peakohtunik kes on vaid ühe meistriliiga mängu oma karjääri jooksul vilistanud? Oli selgelt näha, et tema aotoriteetsust panid ka proovile äärekohtunikud ja kokkuvõttes oli mängu teenindus kohtunike poolt alla igasugust arvestust. Üks vale otsus ajas teist taga, üritati teha vigade parandust, et taastada sümpaatia ja tulemuseks oli kaos. Kergekäeliselt jagatud kaartide arv ei ilmesta tegelikku mängu kulgu, kus reaalsuses mõlemad meeskonnad peale mängu väga sõbralikult ja austusega üksteise vastu väljakult lahkusid ning samasuguse hoiakuga mängiti ka terve kohtumine.
"Meie kui jalgpalli inimesed peaks teadma, et ükskõik kui hästi või halvasti klubid korraldavad oma kodumänge võib kaos tekkida jalgpallist endast" komenteeris Kalju president, Kuno Tehva.
"Kui väljakul tehakse kohtunike poolt ebapädevaid otsuseid, kohati isegi arusaamatuid ja mitte erapooletuid otsuseid ning seda tehakse järjepidevalt, siis ei ole vaja palju mõelda kust algavad probleemid ja negatiivsed emotsioonid kanduvad edasi fännidele ja publikule, rääkimata mängijatest, treeneritest ja klubi personalist" lisas Tehva.
Kohtunike probleemid ei ilmesta ainult Levadia ja Kalju mängu, see tendents on kõikides mängudes ja millegipärast kulmineerub hetkesse kus paljude klubide punktid on võrdsed ja positsioonide eest käib suur võitlus. Kalju ja Levadia kohtumised on olnud alati emotsionaalsed, mõlemal klubil on fännirühmad, on rahvus erinevus, mängud on olnud eranditult võrdsed ning võitluslikud ja pingelised. Sellised kohtumised nõuavad absoluutset professionaalsust kõikidelt osapooltelt, parimaid ja kogenenumaid kohtunike ja ennetavat tähelepanu pööramist võimalikele probleemidele turniiri korraldaja poolt.
EJL innustab klubsid investeerima jalgpalli ning arendama seda ala isegi ajal kui Eesti ja maailma majandus on tõsises langusfaasis kuid samas jätab endale õiguse teha mängu teenindamise kvaliteedi osas järeleandmiseid.
Jääb mulje, et kohtunikud jagavad kaarte selleks, et täita jalgpalliliidu eelarvet mitte teenindada mängu. Loodame, et viimase nädalavahetuse sündmused nii Maarjamäel kui ka Sillamäel avavad meie silmad ning sunnivad meid kõiki panustama rohkem "Fair Play" reeglitele nii väljakul kui väljaku ääres.