Enamustele Eesti klubidele on taaskord teekond Euroopas otsa saanud. Ilmselgelt jäi see tavapäraselt mõne erandiga meie klubidele lühikeseks, kuid hoolimata sellest võime uhked olla, et Euroopa tasemel me häbisse ei jäänud ning kui ausad olla, siis kahe klubi edasipääs ka päris mägede taga ei olnud.
Et lõpetada sellel teemal millega juba alustatud, tuleb heita pilk tagasi minevikku. Eesti klubid on eurosarjades mänginud juba rohkem, kui kuraditosin aastat. Selle pika aja peale on saadud võite nii jalgpallimaailma vägevate kui ka mitte nii kõvade meeskondade üle.
1995/1996 hooajal teenis võidu FC Lantana meeskond, kelle vägitegu küll DAG-Liepaya, praeguse Liepaja Metallurgsi vastu tühistati. 2:1 võit muudeti 0:3 kaotuseks, kuna Lantana kasutas registreerimata mängijat. Kuna teine mäng lõppes 0:0 võib öelda, et edasipääsust jäi karva jagu puudu.
Stabiilselt edukas 1996/1997
Hooaeg hiljem aastail 1996/1997 oli suurüllatuse sepistamisele lähedal Tallinna Sadama JK, kui Ukrainas kolme aasta eest riigi meistriks kroonitud FC Nyva Vinnytsia suudeti avamängus 2:1 võita, kuna napilt teine mäng kaotati 0:1, siis jäädi edasipääsu ukse taha tänu võõrsil löödud väravate reeglile.
Sama hooaeg oli eestlastele eriti edukas, kuna edasipääsu teise ringi tagas FC Lantana Tallinn, kes avavoorus võitis kahe mängu kokkuvõttes Islandi meeskonda Íþróttabandalag Vestmannaeyja 2:1.
Järgmise ringi vastaseks tuli kolmekordne Šveitsi meister FC Aarhus, kes pääses järgmisesse ringi üldskooriga 4:2, sarnaselt Ukraina klubile pärines tol ajal ka Aarhuse viimane Meistritiitel aastast 1993. Märkimisväärne on asjaolu, et Aarhusi suudeti ühes mängus võita "kuivalt" 2:0.
Samal hooajal oli edasipääsule lähedal ka FC Flora meeskond, kes mängis endise Sergei Terehhovi meeskonna Valkeakoski Hakaga. Peale avamängu 2:2 viiki jäädi teises mängus napilt 0:1 alla ja edasi ei pääsetud.
Edutult mängis 1996 aasta numbri sees Intertoto karikat Narva Trans, kes neljast peetud kohtumises suutis koguda ainult ühe punkti – viigistati Türgi meeskonnaga Gaziantepspor 0:0. 2005. aastal suutis piirilinna klubi aga üllatada, kui meeskond võitis Belgia tippmeeskonda KSC Lokeren.
1998 aasta suurüllatus
Suurüllatuse sepistas 1998. aastal FC Flora, kes nahutas Kadrioru staadionil Rumeenia 23-kordset meistrit Bukaresti Steauat koguni 3:1, kuna esimene mäng kaotati 4:1 siis taaskord edasi ei pääsetud. Too mäng valiti ka tunnustatud jalgpalliajakirjaniku Ott Järvela poolt Eesti klubide läbi aegade paremuselt teiseks kohtumiseks Euroopas.
FC Flora meeskond on samas olnud stabiilne mitte edasipääseja. Napilt on kahe mängu kokkuvõttes alla jäädud nii Zagrebi Dinamole, Küprose Nikosia Apoelile, moldovlaste Tiraspoli Sheriffile, Oslo Välengrale ning hiljuti ka rootslaste Djurgardensile.
Üllatatud on võõrsilväljakul kolmel korral taanlasi – Esbjerg alistati 2:1 ning Bröndby seisuga 1:0, korra teise ringi pääsenuna tehti viimasega ka väravateta viik.
Edasi on pääsetud teise ringi Oslo Lyni vastu, kes langes tänu võõrsil löödud väravate reeglile mis näitab taaskord FC Flora tugevust just võõrsil meeskondade vastu.
Levadia valitsusaeg
Enim on Euroopa karikasarjades furoori tekitanud valitsev Eesti meister FC Levadia Tallinn. Edsipääs on tagatud 11 korral kuuest ning esimest korda saadi sellega hakkama juba teisel korral, kui 2000/01 hooajal langes Meistrite liiga raames Walesi meeskond Total Network Solutions.
Kaks hooaega hiljem oldi esimest korda lähedal kolmandasse ringi jõudmisel, kui Intertoto Cupil suudeti kahe mängu kokkuvõttes alistada Uniao de Leiria Portugalist. Järgmine voor tõi vastaseks Šveitsi tippmeeskonna FC Zürich, kellele kaotati ainult ühe väravaga.
2004/2005 hooajal võeti skalp Iirimaa meeskonnalt Bohemians, kuid järgmiselt vastaselt praeguselt Pavel Londaku ja Alo Bärengrubi meeskonnalt Bodo/Glimti alistamisest jäi puudu ainult loetud sekundid, sest üleaja viimasel viiel sekundil suutsid viikingid viigistada ja viia mängu lisaajale, kus võideti "metallimehi" penaltidega.
2006/2007 hooaeg oli Tallinna meeskonnale megaedukas, kahest esimesest voorust lülitati välja soomlaste Valkeakoski Haka ning hollandlaste FC Twente. Pääs kolmandasse ringi oli saavutus omaette mida oli kaua püütud.
Vastu tuli legendaarne Newcastle United, kellele suudeti võõrsil lüüa ka värav. Seisuga 1:3 läks edasi nimekas Inglise tippmeeskond.
Järgmine hooaeg jätkati võidukursil samamoodi, pärast makedoonlaste FK Pobedat avaringis tuli vastu serblaste punatäht, 1991 Meistrite Liiga võitja – Crvena Zvezda Belgrad. Võõrsil saadud 1:0 kaotusele järgnes 2:1 võit kodus, kuid edasipääs jäi taaskord võõrsil löödud väravate taha.
2009 mis saab edasi?
Levadia suutis teises ringis alistada 15 korda suurema eelarvega Krakowi Wisla, järgmine vastane on ungarlaste Debrecen, kui seal kaotatakse minnakse edasi UEFA Europa Leaguet mängima, kui võidetakse on Meistrite Liiga uks kahe mängu kaugusel.
Nii lähedal pole ükski meeskond varem olnud pääsule päikese kätte, koht UEFA karikasarja põhiturniiril on juba saavutus omaette. Kaljul jäi edasipääs sellel hooajal ühe värava kaugusele, lätlaste Dinaburg FC ei olnud mingi megaraske vastane, aga selles mängus on vaja ka õnne mida kõikidele ei jagu.
Eesti klubid on esinenud Euroopa tasemel enamasti väärikalt. Mõned mängud on aia taha läinud kuid sellest hoolimata oleme edasi võidelnud ühise eesmärgi nimel- tõsta Eesti klubivuti taset ja tuua tükike Euroopat siia. UEFA mängud on taaskord näidanud, et ei ole Eestis mängivate pallurite ja ka klubide tase nii madal midagi, kui arvatakse, sest langenud on väga palju suuri, rahakaid, nimekaid tippmeeskondi ja neid langeb Euroopa jalgpallitandril ka edasi.
Nõmme Kalju meeskond tänab kõiki oma toetajaid, kes aitasid klubil korraldada ja pidada Europa League kohtumist, kõiki fänne kes toetasid tulihingeliselt meeskonda nii võõrisl, kui kodumaal ning ilmselgelt soovib Nõmme Kalju edu konkurent FC Levadiale, kes peab hoidma kõrgel Eesti lippu.
FOTO: Catherine Kõrtsmik